HOAX - lanci sreće - neželjene poruke
- Photo Slike
- Nov 26, 2017
- 8 min read
Primeri:
Ovo pismo putuje od Majke Bozije lurdske od 12.2.1937 godine.Pismo nemojte spaliti niti ga zadrzati niti ga na bilo koji nacin unistiti jer ce te imati veliku nesrecu u kuci.Pomolite se dva puta "Zdravo Marijo". Za 14 dana dobit ce te vijest. kako ste dobili ovo pismo tako ga u narednih 96 sati otpremite.Pismo putuje iz Amerike od djecaka kojem je pomogla Majka Bozija Lurdska u nevolji.U roku 24 sata dobit ce te neke ugodne vijesti ili ce vas nesto obradovati u kuci,ljubav ili bilo sto drugo.Vjerujte Majka Bozija Lurdska ce vam pomoci.Jedna osoba pokidala pismo,imala veliku nesrecu,ovo pismo ce vam donijeti srecu u kucu a ako pravilno postupite,sreca je vasa.Hvaljen Isus i Marija! Neka vas sreca prati .pismo posaljite onima kojima zelite srecu.Boga volite Bog vas voli.S ljubavlju je sve moguce . Original pismo je u Novoj Engleskoj,vec je 9 puta obislo svijet,a sad je sreca poslana vama.Postat ce te nenadano sretni 4 dana nakon sto dobijete ovo pismo samo ga morate poslati dalje.Ovo pismo nije sala.posaljite 20 kopija ljudima za koje mislite da im je potrebna sreca
Lanac potjece iz Venezuele a napisao ga je Sual Antony porijeklom iz Juzne Afrike.Ovo pismo mora obici svijet pa ga posaljite prijateljima i znancima.Nakon nekoliko dana dozivjet ce te nesto ugodnoi lijepo cak i ako ste praznovjerni.Constan tine Diaz dobio je ovo pismo 1953 god. i rekao da njegova sekretarica napravi 20 kopija i posalje.Nekoliko dana kasnije pobjedio na lutriji.Carlo Dodit dobio je pismo i zaboravio da ga treba poslati u roku 96 sati i dobio otkaz.Nakon sto je pravilno procitao pismo,napravio je 20 kopija i poslao ih.Nekoliko dana poslije dobio je jos bolji posao. Jedan oficir dobio je 17 000 000.Misli pozitivno ,nemoj slati novac,nemoj zaboraviti pismo,prednost je uopce dobiti ga.Ovo pismo poslao je netko tko ti zeli srecu Oprosti sto ti smetam,jako je hitno.Imam jednog prijatelja i treba mu mjesto za boravak.Predlozila sam mu tvoju kucu,molim te da ga primis.Njegovo ime je Bog.Sad reci tihim glasom:Mozes dragi Boze,ja te trebam,ocisti moje srce i dusu od grijehova,blagoslovi moju obitelj,,,Posalji ovo na 20 adresa svojih prijatelja i sutra ce ti se dogoditi cudo.Ako vjerujes u Boga,sjeti se ako odbijes,sto je rekao:Ako me se odreknes medju ljudima,ja cu se odreci tebe.Kroz 4 minute ces primiti lijepu vijest.Nema vracanja.Ako ignoriras poruku,tvoja najveca ljubav ce te zamrziti,a tebe ceka 4000 dana nesrece.Ako posaljes ovu poruku na 20 ljudi u roku od 4 dana,netko ce ti reci da te uistinu voli!!! Ako prekines lanac,ceka te nesreca zauvijek,zato posalji ovu poruku!
Kad smo već kod dece, na našem Facebook zidu je upravo postavljena slika bolesnog deteta sa hemodijalize i možete mu pomoći tako što ćete sliku lajkovati, podeliti ili komentarisati jer je Facebook prihvatio da takve tekstove sponzoriše. Za Lajk će kompanija Facebook detetu uplatiti kao pomoć 1$, za komentar će uplatiti 5$ a za share na vaš profil neverovatnih 10$. Ako podelite ovu fotografiju u narednih 15minuta sa svim vašim prijateljima.

Što je hoax?
Hoax je poruka elektroničke pošte neistinitog sadržaja, poslana s ciljem zastrašivanja ili dezinformiranja primatelja. Želja osobe koja je poslala hoax je njegovo prosljeđivanje na što veći broj adresa. Pri tome ih primatelji doista i prosljeđuju Internetom jer su uvjereni da time pomažu drugima. Hoaxi ne mogu uzrokovati oštećenja računalnih programa i operacijskih sustava, ali zabilježeni su brojni slučajevi gdje su hoaxi svojim sadržajem i vještom psihologijom naveli korisnike da sami oštete svoje programe i sustave. Drugi oblik štete koji hoaxi nanose korisnicima je zavaravanje korisnika te narušavanje njihovog ugleda, kao i ugleda određenih organizacija, tvrtki i poznatih osoba. Scam je ozbiljniji oblik hoaxa, često s ozbiljnim financijskim, pravnim ili drugim posljedicama za žrtvu.
Koja je opasnost od širenja hoaxa?
Velika se šteta ne može izazvati širenjem hoaxa. Ipak, hoaxi često zavaravaju korisnike, narušavaju ugled određenih organizacija ili osoba, a pri tome bespotrebno opterećuju mrežu, povećavaju troškove korištenja Interneta te zatrpavaju Inbox osoba koje dobivaju hoaxe.
Najčešći oblici hoaxeva:
Hoaxi kao upozorenja o štetnim programima - hoaxi koji obično sadrže lažna upozorenja na nove, "jako opasne" viruse i crve, trojanske konje ili druge oblike zlonamjernog koda. Korisnici koji prime takva upozorenja prosljeđuju ih svojim poznanicima s dobronamjernim ciljem da ih upozore. Činjenica da pravi zlonamjerni programski kodovi mogu korisnicima uzrokovati ozbiljne probleme pruža tvorcima hoaxa velike mogućnost prilikom pisanja lažnih upozorenja. Upozorenje kako bi potencijalni virus ili crv mogao uzrokovati brisanje svih podataka, oštećenje diska, BIOS-a i slično kod neiskusnih korisnika uglavnom ostvaruje cilj, tj. utječe na njih da upozore svoje poznanike. Tvorci ovih upozorenja uglavnom navode poznate organizacije (IBM, Microsoft i dr.) i pouzdane informacijske medije, kako bi kod primatelja stekli kredibilitet i vjerodostojnost.
Lanci sreće i zarade - hoaxi u kojima se primatelju za prosljeđivanje hoaxa na određen broj adresa obećava novac, besplatni mobiteli, turistički aranžmani ili drugi pokloni. Lanci sreće mogu imati i prijeteći karakter. U tim slučajevima primatelja se upozorava da će ga zadesiti nesretan i neugodan događaj ukoliko primljenu poruku ne proslijedi na što veći broj adresa. Lance sreće lakše je prepoznati u odnosu na lance zarade. Dok je kod lanaca sreće bitan faktor praznovjernost korisnika, lanci zarade oslanjaju se na ljudsku osobinu povezanu sa zaradom, tj. pohlepu. Na neodlučne primatelje hoaxa često utječe činjenica da prosljeđivanjem primljene sumnjive poruke ništa ne mogu izgubiti, a ipak nešto mogu dobiti. Autor e-mail poruke najčešće navodi neku organizaciju koja proizvodi navedene proizvode. Kao razlog izdavanja e-mail poruke najčešće se navode marketinški razlozi.
Lažni zahtjevi za pomoć - poruke kojima se izaziva suosjećanje prema nemoćnim osobama, obično djeci, i poziva se na pomoć daljnjim slanjem hoaxa. Primatelji ovakvih hoaxa rijetko odbijaju pomoći primjerice nekom bolesnom djetetu te je zbog toga ova vrsta hoaxa veoma raširena. Velik broj hoaxa zasniva se na priči o bolesnom djetetu kojemu će određena organizacija darovati sumu novaca proporcionalnu broju proslijeđenih e-mail poruka. Važna činjenica koja razotkriva ove hoaxe je što niti jedna organizacija ne može pratiti put e-mail poruke. Uz spomenute, česti su i hoaxi u kojima navodni roditelji traže od primatelja da proslijede poruku u kojoj je slika izgubljenog djeteta.
Zastrašujući i prijeteći hoaxi - poruke koje upozoravaju na potencijalne opasnosti te pokušavaju zastrašiti primatelja s ciljem da proslijedi upozorenje svojim prijateljima i poznanicima. Moguće je da hoax sadrži i direktnu prijetnju primatelju kojem bi se trebalo nešto "strašno" dogoditi, ukoliko ne proslijedi primljeni e-mail. Najčešće se primatelj upozorava kako mora proslijediti primljeni e-mail na određeni broj adresa jer je zajedno s porukom stigao i virus koji može biti otklonjen jedino prosljeđivanjem određenog broja poruka. Zabilježeni su brojni slučajevi u kojima e-mail sadrži tekst u kojem se primatelja upozorava na razne opasnosti. Iako je moguće da su neke od tih opasnosti istinite, korisnicima se ne preporučuje da prosljeđuju ikakva upozorenja jer postoje brojne organizacije i mediji koji su za to zaduženi. Ukoliko korisnici ipak nastave prosljeđivati upozorenja koja se kasnije pokažu lažnima, to može samo narušiti njihov ugled i vjerodostojnost kod primatelja.
Lažne peticije - poruke raznih sadrža koje pozivaju na sakupljanje "potpisa" za neku važnu stvar te prosljeđivanje poruke kako bi i drugi korisnici mogli dati podršku. Peticije mogu imati izmišljenu ili istinitu temu. Činjenica da je tema na koju se peticija odnosi istinita ne znači da je i sama peticija istinita. Često autori izmišljaju lažne peticije s istinitim temama kako bi uzrokovali pomutnju i potakli beskorisno trošenje tuđih vremenskih i računalnih resursa. Pri tome najčešće krivotvore autora. Koncept prikupljanja potpisa putem Interneta nepouzdan je i neuvjerljiv. Bilo tko se može dosjetiti da dopiše određen broj imena te na taj način krivotvori peticiju. Zbog toga se peticija dobivena razašiljanjem e-mail poruka smatra nepouzdanom i nevažećom. Većina organizacija toga je svjesna te zbog toga ne koriste e-mail poruke za skupljanje potpisa.
Kompromitirajući hoaxi - hoaxi koji narušavaju ugled određenih organizacija ili osoba. Poruka sadrži lažne ili iskrivljene navode o određenim organizacijama, tvrtkama ili osobama i glavni im je cilj narušavanje nečijeg ugleda. Ti lažni navodi (tračevi) navode prevarene primatelje na prosljeđivanje poruke poznanicima. Pri tome se najčešće od primatelja traži bojkotiranje određene organizacije, tvrtke ili osobe. Određene osobe iz osobnih razloga, čiste zlobe ili dosade mogu pokrenuti lažne kompromitirajuće e-mail poruke. Zbog opasnosti da je primljena e-mail poruka zapravo kompromitirajući hoax, ne preporuča se prosljeđivanje poruka sličnog sadržaja. Ukoliko se takav hoax nastavi prosljeđivati Internetom, oklevetana organizacija ili osoba mogu pretrpjeti veliku štetu u obliku narušavanju ugleda, a moguća je i financijska šteta.
Bezazleni hoaxi - poruke za koje primatelji uglavnom odmah shvate da su lažne, ali ih prosljeđuju dalje zbog njihovog šaljivog sadržaja.
Motivi za pokretanje hoaxa:
pošiljatelji žele vidjeti kako daleko poruka može stići i koliko dugo može egzistirati
zavaravanje korisnika
uništavanje ugleda neke organizacije, tvrtke ili osobe
Kako prepoznati HOAX?
U većini slučajeva iskusni korisnici mogu lako razaznati da li je primljena poruka hoax ili ne. Jedan od glavnih pokazatelja je rečenica: "Pošaljite ovu poruku na što veći broj adresa!" Međutim, pošto se tvorci hoaxa služe stručnom terminologijom, a kredibilitet pokušavaju postići pozivanjem na poznate tvrtke, korisnici ne mogu uvijek uvidjeti da je poruka lažna. U slučaju da neki e-mail možete svrstati u neku od navedenih skupina, te prepoznate mail kao hoax, preporučamo da ga ne prosljeđujete dalje.
Opće odrednice pri razotkrivanju hoaxa
Zajedničke osobine hoaxa:
sadrže izravan ili posredan zahtjev da se poruka proslijedi, kao što je: "Pošaljite ovu poruku na što veći broj adresa!"
često se pozivaju na različite priznate organizacije, što zavisi o sadržaju hoaxa
naglašavaju kako primatelj prosljeđivanjem poruke može pomoći sebi ili drugima
Najuspješniji način razotkrivanja hoaxa je njihovo klasificiranje u jednu od dolje navedenih skupina.
Hoaxi kao upozorenja o štetnim programima
Pokazatelji ove vrste hoaxa: upozoravaju na određenu vrstu malicioznog koda koji uzrokuje brisanje svih podataka, nepopravljivo oštećenje diska ili BIOS-a, oštećenje sklopovlja računala i sl. Na sreću, virusi koji uzrokuju navedeno ne postoje.
pozivaju se na stručne informatičke i medijske organizacije kao što su:
IBM
Microsoft
AOL
McAfee
Norton
Symantec
CNN
upozoravaju da je potrebno obrisati određenu datoteku s računala jer je najvjerojatnije maliciozni kod. Najčešće je ta opasna datoteka legitimna datoteka ključna za rad operacijskog sustava.
Lanci sreće i zarade
Pokazatelji ove vrste hoaxa:
sadrže poruku da se prosljeđivanjem poruke može zaraditi velika svota novaca ili dobiti razni pokloni od različitih organizacija kao što su
novac i informatička oprema koju daruju IBM, Microsoft (Bill Gates), AOL, …
auti koji daruje Honda
odjeća koju daruju GAP, Nike, ...
mobiteli koje daruju Apple, Nokia, Sony-Ericsson, ...
sadrže poruku da će primatelja pratiti velika sreća koja je najčešće proporcionalna broju proslijeđenih poruka. Isto tako, u slučaju neprosljeđivanja, navodi se da će primatelja zadesiti nesreća.
Lažni zahtjevi za pomoć
Pokazatelji ove vrste hoaxa:
upozoravaju da se prosljeđivanjem poruke može pomoći određenoj bolesnoj osobi ili osobama, najčešće djeci
sadrže poruku da određene velike informatičke organizacije (Microsoft, AOL…) mogu pratiti primljenu e-mail poruku i da će za svaku proslijeđenu poruku biti donirana određena suma novaca. Važno je napomenuti da niti jedna organizacija ne može pratiti put određene e-mail poruke
često napominju da je djetetova zadnja želja bila da njegova e-mail poruka nikad ne prestane putovati Internetom
u slučaju spominjanja djece (izgubljene ili bolesne) često je u poruku umetnuta i slika
Zastrašujući i prijeteći hoaxi
Pokazatelji ove vrste hoaxa:
upozoravaju na neke izrazito "opasne stvari" ili događaje te naglašavaju kako primatelj prosljeđivanjem primljene poruke može pomoći svojim poznanicima
često navode korisnika da proslijedi određen broj e-mail poruka jer je zajedno s e-mail porukom stigao i virus koji može biti otklonjen jedino na taj način
u SAD-u su česta upozorenja na Arape i njihove sumnjive djelatnosti
često navode kako su to isto upozorenje objavile i određene priznate medijske organizacije, od kojih se najčešće spominje CNN
Lažne peticije
Osnovne postavke nelegitimne peticije:
nejasan cilj - peticija je neodređena. Kao adresa slanja rezultata peticije ne navodi se autor peticije, već neka organizacija na koju se pokušava utjecati
lažna privatnost – brojne peticije napominju da je riječ o anonimnim peticijama, što je nemoguće ostvariti e-mailom. Ukoliko je peticija anonimna, onda se ona može lako i izmisliti, tj. imena se mogu lako dodati
anonimnost autora – peticija se može u potpunosti smatrati nepouzdanom ako autor nije naveden. Većina lažnih peticija sadrži ime autora ili određenu organizaciju koji zaista postoje, ali nisu povezani s tom peticijom
neodređeno vrijeme trajanja peticije – ukoliko peticija nema rok do kojeg je važeća, ona je zasigurno lažna. Svaka peticija mora imati točno određen rok u kojem se provodi
mail-peticije nisu priznat i mjerodavan oblik sakupljanja potpisa pa ih ne treba prosljeđivati
Kompromitirajći hoaxi
Ne postoje univerzalni pokazatelji ove vrste hoaxa. U slučaju da sadržaj poruke ocrnjuje određenu organizaciju, tvrtku ili osobu.
Bezazleni hoaxi
Najlakše uočljiva vrsta hoaxa. Glavni pokazatelj im je duhovit i nevjerojatan sadržaj.
Linkovi: http://www.museumofhoaxes.com http://www.urbanlegends.com http://www.nonprofit.net/hoax/default.htm http://www.symantec.com/avcenter/hoax.html http://vil.mcafee.com/hoax.asp

Comentarios